Datum: 2025-01-28
Dnr/målnr/löpnr:
8-3147975
Skatteverket varken tillstyrker eller avstyrker förslagen.
Enligt den föreslagna 5 a § i förordningen (2019:525) om statligt stöd för installation av laddningspunkter, får stöd för installation endast ges till en sökande som bedöms ha ekonomisk och operativ förmåga att fullgöra sina skyldigheter enligt villkoren för bidraget. Vid bedömningen ska bland annat hänsyn tas till skatteskulder.
Det framgår inte av förslaget om några av uppgifterna ska hämtas från Skatteverket, och inte heller om det enbart gäller offentliga uppgifter. Skatteverkets bedömning är att den föreslagna lydelsen av 5 a § inte uppfyller de krav på precision som krävs enligt 10 kap. 28 § offentlighet- och sekretesslagen för en sekretessbrytande bestämmelse. Det finns därför inget stöd i förslaget för Naturvårdsverket att ta del av sekretessbelagda uppgifter hos Skatteverket för kontroller enligt den föreslagna 5 a §.
Om Naturvårdsverket behöver ta del av sekretessbelagda uppgifter från Skatteverket är det lämpligt att komplettera den befintliga sekretessbrytande bestämmelsen för Naturvårdsverket i 8 o §, första stycket i förordningen (2001:588) om behandling av uppgifter i Skatteverkets beskattningsverksamhet. Kompletteringen kan göras så att det i bestämmelsens första stycke läggs till en ny punkt med uppräkning av förordningen (2019:525) om statligt stöd för installation av laddningspunkter. Det kan eventuellt bli aktuellt att även komplettera 2 kap. 3 § i lagen (2001:181) om behandling av uppgifter i Skatteverkets beskattningsverksamhet med ett tredje stycke som anger vilka uppgifter som är aktuella för de kontroller som Naturvårdsverket behöver göra.
Av 5 a § tredje stycket framgår att Naturvårdsverket får hämta in de uppgifter som behövs för att genomföra bedömningen i andra stycket och som avser sökanden, dess företrädare, ägare och motsvarande avseende organisationer inom samma koncern samt verklig huvudman. Det är inte alldeles tydligt vilken bedömning som ska göras och vilka uppgifter som avses avseende sökandens företrädare, ägare och motsvarande avseende organisationer inom samma koncern samt verklig huvudman, då dessa inte nämns i paragrafens andra stycke. I det fortsatta arbetet bör det ses över om detta behöver förtydligas.
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.