1. Funderar du på att starta en förening, stiftelse eller ett registrerat trossamfund? Är du redan igång och har frågor om hur du ska deklarera, ändra adress eller hur du avslutar din organisation? Här hjälper vi dig vidare.

    Föreningar
  2. Du som driver en stiftelse ska sammanställa stiftelsens inkomster och utgifter varje år. Uppgifterna ska du redovisa till Skatteverket i en deklaration som heter Inkomstdeklaration 3.

    Föreningar | Deklarera
  3. Här hittar du exempel på hur KU55 ska fyllas i vid olika situationer, till exempel vid försäljning av en del av bostadsrätten eller när bostadsrätten har överlåtits eller förvärvats i flera steg.

    Föreningar | Driva | Ekonomisk förening eller bostadsrättsförening | Lämna kontrolluppgift om försäljning av bostadsrätt (KU55)
  4. Du som deklarerar åt en ideell förening eller ett trossamfund ska vanligtvis lämna Inkomstdeklaration 3 efter varje räkenskapsår. Vilka delar av deklarationen du ska fylla i beror på vilken typ av verksamhet föreningen eller trossamfundet bedriver.

    Föreningar | Deklarera
  5. Ni som driver ett trossamfund kan behöva betala skatt och registrera trossamfundet för moms, F-skatt eller som arbetsgivare. Om Myndigheten för stöd till trossamfund har beviljat trossamfundet avgiftshjälp kan ni få hjälp av oss på Skatteverket att t...

    Föreningar | Driva
  6. En ideell förening är momsbefriad om den inte ska betala inkomstskatt. Om föreningen ska betala inkomstskatt kan den behöva ta ut moms på vissa varor och tjänster som den säljer. Särskilda regler gäller om föreningen gör inköp från andra länder.

    Föreningar | Driva | Ideell förening
  7. Inkomstdeklaration 3 består av en första sida och fyra bilagor. Om du är osäker på vilka bilagor du ska fylla i och lämna in till Skatteverket kan du ta hjälp av vår deklarationsguide.

    Föreningar | Deklarera
  8. Varje gång en medlem säljer hela eller delar av sin bostadsrätt ska bostadsrättsföreningen skicka in en kontrolluppgift.

    Föreningar | Driva | Ekonomisk förening eller bostadsrättsförening
  9. En privatperson som ger en gåva till en ideell förening, stiftelse eller registrerat trossamfund kan ha rätt till skattereduktion om den som tar emot gåvan är godkänd som gåvomottagare. Det gäller även gåvor till liknande utländska organisationer.

    Föreningar | Driva
  10. En delägare i en fastighet som tillhör en samfällighet ska deklarera samfällighetens intäkter och kostnader fördelade utifrån fastigheternas andel i samfälligheten. Det kallas att samfälligheten är delägarbeskattad.

    Föreningar | Deklarera | Så deklarerar du åt en samfällighet