Datum: 2025-06-02
Dnr/målnr/löpnr:
8-108072-2025
Skatteverket tillstyrker att förslagen genomförs och lämnar följande synpunkter på förslaget i avsnitt 5.10 Behandling av särskilt skyddsvärda uppgifter.
Av utkastet till lagrådsremiss framgår att avsikten är att sekretess enligt 22 kap. 1 § offentlighets- och sekretesslagen (2009:400) ska gälla för uppgifterna i registret. Bestämmelsen ger uttryck för att de uppgifter som sekretessregleras som huvudregel är offentliga. I utkastet anförs att något behov av starkare sekretess för särskilt skyddsvärda uppgifter inte behövs eftersom uppgifternas känslighet beaktats redan vid utformningen av skyddsreglerna om behandling, sökbegrepp och samman-ställning i 2 kap. 7-8 §§ i den föreslagna lagen om bostadsrättsregister. Möjligheten att sekretessbelägga en uppgift ska anges noga i en bestämmelse i en särskild lag eller, om det anses lämpligare i ett visst fall, i en annan lag som den särskilda lagen hänvisar till. Nämnda skyddsregler kan alltså, enligt Skatteverket, inte ligga till grund för att sekretessbelägga uppgifter vid en begäran om allmän handling eller en uppgift ur en allmän handling. Mot bakgrund av detta bör det övervägas om uppgifterna i registret ska sekretessregleras med en starkare sekretess än den som föreskrivs i 22 kap. 1 § offentlighets- och sekretesslagen.
Det bör även i det fortsatta arbetet klargöras hur 2 kap. 7-8 §§ i den föreslagna lagen om bostadsrättsregister, som inte innehåller några absoluta sökförbud, förhåller sig till bestämmelsen i 2 kap. 7 § tryckfrihetsförordningen. Det har i vissa motiv-uttalanden bedömts att sökbegränsningar som tillåter sökning under särskilt angivna förutsättningar inte inskränker myndighetens skyldighet att sammanställa personuppgifter. En sökbegränsning som är absolut formulerad och som under inga omständigheter tillåter användningen av ett visst sökbegrepp har dock bedömts få genomslag vid tillämpningen av 2 kap. 7 § tryckfrihetsförordningen (1).
I utkastet till lagrådsremiss anförs också att, eftersom en sekretessmarkering överförs elektroniskt, tillsammans med övriga folkbokföringsuppgifter, till bland annat statliga myndigheter, kommer mottagarna av uppgifterna att få en särskild indikation på behovet av att göra en noggrann skadeprövning utifrån 22 kap. 1 § offentlighets- och sekretesslagen.
I denna del vill Skatteverket framföra att en prövning enligt 22 kap. 1 § offentlighets- och sekretesslagen endast blir aktuell om bestämmelsen är tillämplig hos den mottagande myndigheten. Den mottagande myndigheten tillämpar den sekretessbestämmelse som gäller i myndighetens verksamhet. Det som beskrivs i utkastet i denna del är således inte helt korrekt. Om det i offentlighets- och sekretessförordningen (2009:641) föreskrivs att 22 kap. 1 § offentlighets- och sekretesslagen ska vara tillämplig på bostadsrättsregistret blir bestämmelsen primärt tillämplig för uppgifterna i registret.
Fotnot
Prop. 2014/15:148, Domstolsdatalag, s. 53. Se även SOU 2023:100 s. 715 f. gällande sökbegränsningarnas förhållande till 2 kap. 7 § tryckfrihetsförordningen.
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.