Riksrevisionens granskning av Skatteverkets arbete mot svartarbete innehåller viktig kritik – men också värdefulla insikter som hjälper oss att bli bättre. Här berättar vi hur vi tar emot rapporten och hur vi går vidare.
– Vi välkomnar en väl genomförd granskning av vår förmåga att kontrollera och stoppa svartarbete. Vi har fått värdefulla synpunkter som vi nu tar tillvara när vi fortsatt utvecklar och förbättrar vårt arbete, säger Ludvig von Zeipel, samordnare inom brottsbekämpning på Skatteverket
I rapporten har Riksrevisionen också lämnat rekommendationer till Skatteverket utifrån de iakttagelser man har gjort. Rekommendationerna handlar bland annat om att Skatteverket ska:
För att stärka arbetet mot den ekonomiska brottsligheten har Skatteverket samlat dessa insatser i en ny brottsbekämpningsavdelning.
Riskanalys och urval har också samlats i en egen avdelning för att skapa bättre koppling mellan analys och åtgärder.
Vi bygger system som gör det svårare att fuska – det är billigare och mer effektivt än att jaga i efterhand.
Vi arbetar för att förbättra våra urval, stärka kompetensen och effektivisera våra kontroller. Vi driver också på för regeländringar, bland annat kring personalliggare, F-skatt och entreprenörsansvar.
Tack vare nya sekretessregler (LUFFA) kan vi nu dela information med andra myndigheter på ett helt annat sätt. Det ger oss bättre möjligheter att agera tillsammans mot arbetslivskriminalitet.
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.