Skatteverket har blivit utsatt för en överbelastningsattack som påverkar inloggningstjänsten Mina sidor och andra e-tjänster. Vi arbetar på att lösa det så snabbt som möjligt.
– Vi har en bra organisation för att möta den här typen av attacker, men tyvärr innebär det idag att vi ändå har haft störningar i våra e-tjänster, säger Peder Sjölander, IT-direktör på Skatteverket.
Detta påverkar inte innehållet på Skatteverket.se eller i tjänsterna utan det som blockeras för vissa är inloggningen. Vi arbetar på att lösa det så snabbt som möjligt.
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.