I de flesta fall kan du inte öppna den ifyllnadsbara blanketten i webbläsaren. Du måste ladda ner den och själv spara den på din dator. Öppna den sedan i en pdf-läsare, exempelvis Adobe Reader. Vissa webbläsare gör detta automatiskt men om det inte fungerar behöver du göra det själv.
Du som begär investeraravdrag eller återför tidigare medgett investeraravdrag ska lämna denna bilaga. Har du e-legitimation kan du lämna den via vår e-tjänst Inkomstdeklaration 1. Du skapar bilagan själv. Den finns tillgänglig under rubriken ”Bilagor som du kan välja att lägga till".
Mer information om investeraravdraget finns här.
Skicka blanketten till den adress som står på blanketten. Om det inte står någon adress där kan du skicka blanketten till ditt skattekontor.
För att kunna öppna, fylla i och spara en ifyllnadsbar PDF-blankett behöver du ett program som kan öppna ifyllnadsbara PDF-blanketter, exempelvis Adobe Reader som du kan ladda ner gratis från internet. Mer information om PDF-blanketter