Lördag 14 mars klockan 03.00-17.00 sker underhåll som kan medföra störningar och avbrott på Skatteverkets e-tjänster.
Ladda ner blanketten och spara den på din dator. Öppna den sedan i en pdf-läsare, exempelvis Adobe Reader.
Denna blankett ska användas av de som är skattskyldiga enligt lagen om särskild inkomstskatt för utomlands bosatta artister m.fl. (SFS 1991:591) och sedan tidigare inte har ett svenskt personnummer eller samordningsnummer. Blanketten ska fyllas i med samtliga uppgifter för att Skatteverket ska kunna tilldela samordningsnummer.
Skicka blanketten till den adress som står på blanketten. Om det inte står något på blanketten, hittar du rätt adress här på webbplatsen.
För att kunna öppna, fylla i och spara en ifyllnadsbar pdf-blankett behöver du ett program som kan öppna ifyllnadsbara pdf-blanketter, exempelvis Adobe Reader som du kan ladda ner gratis från internet. Mer information om pdf-blanketter