I de flesta fall kan du inte öppna den ifyllnadsbara blanketten i webbläsaren. Du måste ladda ner den och själv spara den på din dator. Öppna den sedan i en pdf-läsare, exempelvis Acrobat Reader. Vissa webbläsare gör detta automatiskt men om det inte fungerar behöver du göra det själv.
Den här blanketten använder du när du vill anmäla en ny adress du vill bli kontaktad på. Det kan antingen vara en adress i Sverige eller en adress i ett annat land.
Bor du i ett annat land och har en fastighet i Sverige och ett skatteregistreringsnummer som ser ut så här 302900-0076 (så kallat GD-nummer) ska du istället använda blankett Adressändring – utomlands bosatt fastighetsägare SKV 7580.
Skicka blanketten till den adress som står på blanketten. Om det inte står något på blanketten, hittar du rätt adress här på webbplatsen.
För att kunna öppna, fylla i och spara en ifyllnadsbar PDF-blankett behöver du ett program som kan öppna ifyllnadsbara PDF-blanketter, exempelvis Adobe Reader som du kan ladda ner gratis från internet. Mer information om PDF-blanketter