Den 31 maj 2024 beslutade EU om ett omfattande regelverk för att bekämpa penningtvätt och finansiering av terrorism, det så kallade sjätte penningtvättsdirektivet, (EU) 2024/160. Artikel 16 i direktivet innebär att ändringar måste göras i det svenska konto- och värdefackssystemet (Mekanismen).
Artikel 16 innebär att fler uppgifter ska vara tillgängliga för sökning i Mekanismen, och gäller fler typer av institut. Förutom dagens kreditinstitut och vissa värdepappersbolag ska även finansiella institut ansluta sig, om de har de produkter eller tjänster som omfattas av direktivet. I dagsläget är uppgifter om konton och värdefack tillgängliga för sökning i Mekanismen. Utöver det tillkommer uppgifter om i huvudsak följande:
Direktivet innebär även vissa ändringar i vilka detaljuppgifter som ska lämnas om de olika konton som ska vara tillgängliga för sökning.
Senast den 10 juli 2027 ska den här delen av direktivet ska vara genomfört i svensk rätt . I nuläget är det osäkert hur vissa delar av artikel 16 ska tolkas i en svensk kontext. Ytterligare information om bland annat vilka finansiella institut som blir skyldiga att ansluta sig till Mekanismen kommer att lämnas senare under det pågående lagstiftningsärendet.
Direktivet är ett minimidirektiv. Det innebär att även andra uppgifter och institut än de som nämns i det sjätte penningtvättsdirektivet kan komma att omfattas av de framtida svenska reglerna.
I artikel 16 finns också bestämmelser som innebär att medlemsstaternas nationella mekanismer ska kopplas samman för att gränsöverskridande sökningar ska bli möjliga. Denna sammankoppling ska vara på plats senast den 10 juli 2029.
Institut och myndigheter behöver planera för utveckling, ny- eller återanslutning till en API-lösning mot Mekanismen utifrån det sjätte penningtvättsdirektivet. Det kommande regelverket (AML6) innebär nämligen att dagens API-lösningar förändras och kommer byggas om utifrån de nya och uppdaterade tekniska kraven. Mer detaljer publiceras längre fram.
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.