Skatteverket avser att flytta verksamheten i Lund till Malmö vid halvårsskiftet 2025. Det främsta skälet är att minska myndighetens lokalkostnader.
Skatteverket finns idag på 47 orter och myndigheten arbetar sedan flera år aktivt för att minska sina lokalkostnader. Sedan 2019 har myndigheten tecknat kontrakt som minskat lokalytorna med ca 48 000 kvadratmeter.
Skatteverkets successiva övergång till aktivitetsbaserat arbetssätt går hand i hand med ambitionen att minska lokalytorna. Behovet av antal kvadratmeter per medarbetare minskar, när ytor disponeras på andra sätt.
Vid kontoret i Lund arbetar idag cirka 40 medarbetare. De föreslås få Malmö som placeringsort, som har en total kapacitet för 1000 medarbetare. Idag finns cirka 750 medarbetare i Malmö.
– I och med den här flytten gör vi nödvändiga besparingar samtidigt som vi på ett hållbart sätt utnyttjar lediga platser i en närliggande ort. I Malmö finns goda möjligheter att bedriva den verksamhet som idag finns i Lund, och att nyttja lokalerna på ett bra sätt, säger Anette Backlund, chef för Skatteverkets administrativa avdelning.
Skatteverkets fysiska möte med allmänheten sker främst genom Statens servicecenters servicekontor. I Skåne finns servicekontor på 16 platser, i Eslöv, Helsingborg, Hässleholm, Klippan, Kristianstad, Landskrona, Lund, Malmö, Simrishamn, Ystad och Ängelholm.
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.