Här kan du ansöka om särskild inkomstskatt om du är bosatt utomlands. Du behöver en e-postadress för att kunna skapa en tillfällig inloggning. Logga in i e-tjänsten genom att trycka på den gula knappen Inloggning.
Om du behöver samordningsnummer av annan anledning än för att betala skatt läs detta först:
E-tjänsten ska du använda om du är bosatt utomlands och arbetar i Sverige kortare tid än 6 månader eller får pension från Sverige. Arbetar du i Sverige längre tid än 6 månader ska du istället göra en anmälan för A-skatt.
Om du har en utländsk arbetsgivare kan den så kallade 183-dagarsregeln göra att du inte ska beskattas i Sverige. Då behöver du inte ansöka om SINK.
För att minska handläggningstiden är det viktigt att fylla i samtliga frågor i e-tjänsten korrekt.
I e-tjänsten kan du:
Till din ansökan om SINK ska du bifoga en passkopia. Om du inte har ett pass ska du istället bifoga en kopia på din nationella ID-handling.
Tänk på att all information måste synas när du fotograferar eller scannar din handling. Kopian får gärna vara i färg.
Pass: Bifoga en kopia på hela sidan som visar;
Det är särskilt viktigt att hela den maskinläsbara koden på identitetssidan syns tydligt, se markerat område på bilden.
Nationell id-handling: Bifoga en kopia på hela framsidan och hela baksidan.
Det är särskilt viktigt att hela den maskinläsbara koden på identitetssidan syns tydligt, se markerat område på bilden.