Information om personuppgiftsbehandlingar – API
När du begär tillgång till ett driftsatt API behandlar Skatteverket dina personuppgifter före och efter upprättande av avtal. Här kan du läsa om varför vi gör det.
Ändamål med behandling av personuppgifterna
I samband med att Skatteverket granskar din begäran om tillgång till API:et och inför tecknandet av avtalet behandlar vi de personuppgifter som du har lämnat i formuläret för följande ändamål:
- För kontroll av förutsättningarna för att ingå avtal. Vi kan till exempel kontrollera att den som ska underteckna avtalet är behörig att företräda företaget.
- För kommunikation i samband med att vi granskar begäran. Vi kan till exempel be om kompletterande uppgifter eller påpeka brister i underlaget.
När vi har godkänt din begäran om tillgång till API:et och vi har tecknat ett avtal, behandlar vi de personuppgifter som du har lämnat i formuläret för de här ändamålen:
- För att säkerställa att Skatteverkets API inte missbrukas eller används i strid med avtalsvillkor.
- För att kunna ge support när API:et används i en driftsatt tjänst.
- För att informera om nyheter och förändringar. Det kan till exempel handla om driftsättning av nya API-versioner.
- För att kunna bevaka användandet av Skatteverkets API:er, i syfte att bland annat analysera användarmönster. Det gör vi för att kunna förbättra nuvarande och framtida API:er.
- För att få information om användarupplevelsen. Det kan till exempel innebära att vi skickar frågor om hur du upplever att API:et fungerar.
- Övrig kommunikation där vi gör bedömningen att det finns ett intresse eller behov av att ta del av informationen. Det kan till exempel gälla utskick av API-nycklar eller information om nya API:er.
I all kommunikation med Användaren (du som tecknar avtalet med oss) ska Skatteverket sträva efter att förmedla så koncis och relevant information som möjligt till förmån för Användaren.
Skatteverkets behandling av personuppgifterna
Skatteverket har rättsligt stöd i dataskyddsförordningen (EU) 2016/679 för ovanstående behandlingar dels genom det samtycke som lämnas i samband med att formuläret skickas in, dels genom att behandlingarna är nödvändiga för att Skatteverket ska kunna pröva den begäran om tillgång till API:et som skickats in, innan ett avtal kan upprättas. Även efter upprättandet av ett avtal är vissa behandlingar nödvändiga för att fullgöra avtalet.
De personuppgifter som lämnas i formuläret behandlas endast av Skatteverket. Personuppgifter som behandlas med hänvisning till dataskyddsförordningen lämnas inte ut till tredje part och överförs inte till tredje land. Skatteverket upphör att behandla de personuppgifter som lämnas i formuläret, för ovanstående ändamål, när granskningsprocessen avslutas eller när avtalet upphör att gälla.
Uppgifter som lämnas till Skatteverket blir del av allmän handling och kan begäras ut enligt tryckfrihetsförordningen.
Dina rättigheter
I enlighet med dataskyddsförordningen har du vissa rättigheter.
Exempelvis så har du rätt att:
- på begäran få information om de personuppgifter rörande dig som behandlas av Skatteverket. Du har även rätt att begära rättelse eller radering av personuppgifterna samt begära en begränsning av behandlingen eller invända mot en behandling.
- få ut de personuppgifter som du i formuläret har lämnat till Skatteverket i ett strukturerat, allmänt använt och maskinläsbart format och du har rätt att överföra dessa uppgifter till en annan personuppgiftsansvarig.
Vill du komma i kontakt med oss kring ovan eller få tidigare inlämnade kontaktuppgifter ändrade eller raderade? Kontakta oss via detta formulär:
- Du har rätt att vända dig till Integritetsskyddsmyndigheten för att lämna klagomål i de fall du anser att Skatteverket behandlar dina personuppgifter i strid med dataskyddsförordningen. För mer information hänvisar vi till Integritetsskyddsmyndighetens webbplats.
Om du inte samtycker till Skatteverkets behandling av personuppgifterna
Ett upprättande av avtal om tillgång till ett API för driftsatt tjänst förutsätter att Skatteverket har möjlighet att behandla personuppgifter på sådant sätt som anges i detta dokument. Om du inte samtycker till Skatteverkets behandling av de personuppgifter som lämnas i formuläret eller om du önskar få personuppgifterna raderade, saknar Skatteverket möjlighet att pröva din begäran, teckna avtal eller tillhandahålla API:et.
