Just nu förekommer störningar på webbplatsen på grund av överbelastningsattack. Vi arbetar på att lösa det.
Den 3 mars är sista dagen att skaffa digital brevlåda för att få deklarationen digitalt. Att få deklarationen till digital brevlåda innebär att deklarationen kommer snabbt, säkert och att den är lättillgänglig. Deklarationen skickas till digital brevlåda den 4–8 mars.
– Den digitala deklarationen kommer tidigare och den som ska ta fram underlag för att göra eventuella ändringar får mer tid på sig. Även den som bara ska godkänna sin deklaration får mer tid att kontrollera att alla uppgifter stämmer, säger Jan Janowski, deklarationssamordnare på Skatteverket.
Den som har digital brevlåda får sin deklaration redan mellan den 4 och 8 mars. Deklarationen finns också som pdf på Mina sidor för alla senast den 8 mars. Pdf:en kommer att innehålla samma uppgifter som deklarationen som skickas till digital eller fysisk brevlåda.
Oavsett om deklarationen bara ska godkännas eller om den innehåller ändringar rekommenderar Skatteverket alla att deklarera digitalt.
– Den som deklarerar digitalt, det vill säga genom att använda e-tjänsten, appen, eller genom att sms:a eller ringa, kan göra det oberoende av plats och får direkt en kvittens på att deklarationen är lämnad. I e-tjänsten får du också hjälp med automatiska beräkningar. Deklarationen öppnar den 19 mars, säger Alem Resulovic, sektionschef på Skatteverket.
Viktiga datum
Kontaktpersoner för media
Alem Resulovic, sektionschef på Skatteverket, 010-577 57 19
Jan Janowski, samordnare, 010-572 25 31
Skatteverkets presstjänst, 010-574 89 60
Vid allmänna frågor, kontakta Skatteupplysningen, 0771-567 567
Vill du lära dig mer om skatter och företagande? Ta då chansen och möt oss online på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.