Dnr 2773-01/100
Sammanfattning
Något hinder mot att medge ett företag tillstånd enligt 7 kap. 4 § bokföringslagen (BFL) har inte ansetts föreligga i fall då företaget i utlandet i sin tur anlitar en koncernextern servicebyrå.
1. Bakgrund
Enligt 7 kap. 4 § BFL kan skattemyndigheten, om särskilda skäl föreligger, medge ett företag tillstånd att förvara maskinläsbara medier utomlands. Vad som avses med särskilda skäl är inte definierat i lagtexten. Av Riksskatteverkets (RSV:s) rekommendation, RSV S 2000:22, framgår att möjligheten att förvara maskinläsbara medier utomlands är avsedd för sådana fall då företaget har en organisatorisk anknytning till utlandet, antingen därför att det ingår i en gränsöverskridande koncern eller därför att det utgör filial till ett utländskt företag (jfr. prop. 1998/99:130 s. 408).
Vid den praktiska tillämpningen av dispensbestämmelsen har fråga uppkommit om ett svenskt företag kan få tillstånd enligt 7 kap. 4 § BFL i fall då organisatoriskt anknytning föreligger med företaget i utlandet, men då det utländska företaget i sin tur anlitar en koncernextern servicebyrå. RSV har noterat att i denna fråga har det förekommit en olikformig behandling av företag som ansökt om tillstånd enligt 7 kap. 4 § BFL.
2. Riksskatteverkets uppfattning
RSV har i en skrivelse av den 12 maj 2000 (dnr 4240-00/120) besvarat en fråga från en servicebyrå om dess kunder kan erhålla tillstånd enligt 7 kap. 4 § BFL om servicebyrån placerar datorkraften utomlands. Enligt RSV:s uppfattning förelåg i detta fall inte förutsättningar för servicebyråns kunder att få tillstånd, eftersom organisatorisk anknytning till utlandet saknades.
Den nu ställda frågan skiljer sig från situationen i ovannämnda skrivelse på så sätt att organisatorisk anknytning till utlandet föreligger. Det svenska företaget har organisatorisk anknytning till det företaget i utlandet som förfogar över det gemensamma redovisningssystemet. Vad som skiljer är att det utländska företaget i sin tur anlitar en koncernextern servicebyrå. Frågan är då om denna omständighet bryter det organisatoriska sambandet och att särskilda skäl därmed inte längre skulle föreligga. RSV:s uppfattning i denna fråga är att det inte utgör hinder för ett svenskt företag att få tillstånd enligt 7 kap. 4 § BFL i fall då det utländska företaget i sin tur anlitar en koncernextern servicebyrå.
Delta på våra direktsända webbseminarier. Det är kostnadsfritt och du kan ställa frågor och få svar i en chatt.