Inlösen-, tecknings- eller uniträtter 2025
När inlösenrätter, teckningsrätter eller uniträtter tilldelas sker det ingen utdelningsbeskattning. Däremot beskattas försäljning av rätterna. Anskaffningsutgiften för rätterna är noll. Detta innebär att hela försäljningssumman blir vinst vid försäljning av tilldelade inlösen-, tecknings- eller uniträtter. Anskaffningsutgiften för aktierna är oförändrad.
Om du under 2025 har sålt inlösenrätter/teckningsrätter/uniträtter i vissa bolag (vilka bolag det gäller framgår av nedanstående lista) behöver du inte redovisa detta på bilaga K4.
Detta framgår i så fall av den specifikation som du har fått tillsammans med din inkomstdeklaration. Vinsten är också redovisad på specifikationen och ifylld vid punkt 7.4 på inkomstdeklarationen. Skulle du ha sålt inlösenrätter, teckningsrätter eller uniträtter i andra bolag måste du redovisa försäljningen på bilaga K4.
Inlösen-, tecknings- eller uniträtter 2025 som du inte behöver redovisa på bilaga K4
Inlösenrätter
- Academedia AB
- Acrinova A AB
- Acrinova B AB
- Dala Energi AB
Teckningsrätter och uniträtter
- Active Biotech AB
- BE-Group AB
- Cint Group AB
- Dustin Group AB
- Gruvaktiebolaget Viscaria
- HAKI Safety A AB
- HAKI Safety B AB
- Immunovia AB
- IRLAB Therapeutics A AB
- Medivir AB
- Oncopeptides AB
- Q-Linea (Oktober)
- Qliro AB
- Rottneros AB
- Wästbygg Gruppen B AB
- Xspray Pharma AB
- Alligator Bioscience AB (april) (uniträtt)
- Alligator Bioscience AB (december) (uniträtt)
- Episurf Medical B AB (uniträtt)
- Fingerprint Cards B AB (uniträtt)
- Isofol Medical AB (uniträtt)
- Q-Linea AB (Januari) (uniträtt)
