Du som under 2022 har sålt eller löst in de värdepapper som vi specificerar nedan, behöver inte redovisa detta på en K4-bilaga. Detta framgår även av den specifikation som du får tillsammans med din inkomstdeklaration.
I e-tjänsten får du
E-tjänsten Inkomstdeklaration 1 är stängd under perioden 15 december 2022 - 13 mars 2023. E-tjänsten öppnar på nytt 14 mars 2023.
Om du under 2022 har sålt teckningsrätter/uniträtter i vissa bolag (vilka bolag det gäller framgår av nedanstående lista) behöver du inte redovisa detta på bilaga K4.
Detta framgår i så fall av den specifikation som du har fått tillsammans med din inkomstdeklaration. Vinsten är också redovisad på specifikationen och ifylld vid punkt 7.4 på inkomstdeklarationen. Skulle du ha sålt teckningsrätter eller uniträtter i andra bolag måste du redovisa försäljningen på bilaga K4.
Om du under 2022 har handlat med CFD-kontrakt hos CMC Markets, IG Markets, Skilling eller RoboMarkets behöver du inte redovisa detta på bilaga K4.
Detta framgår i så fall av den specifikation som du har fått tillsammans med din inkomstdeklaration. Resultatet (vinst eller förlust) är redovisat på specifikationen och förifyllt på inkomstdeklarationen.