För utländska juridiska personer som vill ansöka om anstånd med betalning av kupongskatt
En utländsk juridisk person kan under vissa förutsättningar beviljas anstånd med betalning av kupongskatten.
Den utländska juridiska personen ska sedan utdelningstillfället ha haft skatterättslig hemvist i någon av följande:
- en stat inom EU
- en stat inom EES som har ingått en särskild överenskommelse med Sverige eller EU om ömsesidigt bistånd för indrivning av skattefordringar
- en stat som har ingått ett skatteavtal med Sverige som innehåller artiklar om informationsutbyte och bistånd med indrivning av skattefordringar
Den utländska juridiska personen ska även kunna styrka att:
- kupongskatt har innehållits eller betalats för en viss utdelning
- det finns ett anståndsutrymme för det beskattningsår då utdelningstillfället inträffade
Om den utländska juridiska personen är föremål för en konsoliderad inkomstbeskattning i sitt hemland ska den även kunna styrka att:
- det finns ett anståndsutrymme när man tagit hänsyn till resultatet för samtliga företag som ingår i den konsoliderade inkomstbeskattningen
Vanliga frågor om anstånd
Hur beräknas anståndsutrymmet?
Ni ska själva beräkna anståndsutrymmet i er ansökan om anstånd. Ni ska ange samtliga belopp i svenska kronor (SEK). Nedan följer en sammanfattning av de fyra delposter som ska ingå i beräkningen.
- Belopp för den kupongskatt som har innehållits eller betalats på utdelning under det aktuella beskattningsåret och som ni har ansökt om anstånd med betalning av,
Plus - Anståndsbelopp vid utgången av det aktuella beskattningsåret,
Minskat med - Ert resultat (om det är positivt), multiplicerat med den skattesats som tagits ut på utdelningen. Vid en ansökan om nytt anstånd (på tidigare beviljat anstånd) ska resultatet istället multipliceras med den skattesats som skulle ha gällt om utdelningen hade inträffat vid dagen för ansökan om nytt anstånd. Ni ska beräkna ert resultat enligt svenska regler.
Minskat med - Anståndsbelopp motsvarande redan beviljat anstånd om beskattningsårets anståndsutrymme har legat till grund för anståndet.
Hur beräknar man anståndsutrymmet om man är föremål för en konsoliderad inkomstbeskattning?
Om ni är föremål för en konsoliderad inkomstbeskattning i er hemstat ska ni ta hänsyn till samtliga företag i konsolideringen när ni beräknar anståndsutrymmet. Beräkningen ska göras enligt de fyra poster som listas ovan med viss justering av den tredje posten, enligt nedan. Ni ska beräkna posterna 1-4 för varje företag som ingår i konsolideringen och summera respektive post för sig. Beträffande den tredje posten ska även resultat som inte är positiva inkluderas. Det är skattesatsen för det företag som ansöker om anstånd som ska användas i den tredje posten.
Alla företag i konsolideringen som mottagit svensk utdelning ska skicka in en egen fullständig ansökan.
När ska man lämna in ansökan till Skatteverket?
En ansökan om anstånd kan aldrig vara fullständig om den kommer in före utgången av det beskattningsår som ansökan avser, eftersom flera av posterna tidigast kan vara kända vid utgången av beskattningsåret.
Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast vid utgången av det beskattningsår som följer närmast efter det beskattningsår när utdelningstillfället inträffade.
Om kupongskatten har påförts i efterhand, till exempel efter ett föreläggande från Skatteverket-
Vad ska en ansökan om anstånd med att betala kupongskatt innehålla?
För att Skatteverket ska kunna bedöma er ansökan om anstånd bör följande uppgifter och underlag finnas med:
- Ert fullständiga namn, adress och bolagsform.
- Namn och adress för eventuellt ombud samt en fullmakt. Fullmakten ska vara undertecknad av en behörig firmatecknare.
- Uppgifter om vilket beskattningsår ansökan avser och det belopp ni begär anstånd med i svenska kronor (SEK).
- En sammanställning med följande uppgifter om varje utdelning som kupongskatten i er ansökan är hänförlig till: datum för utdelningstillfälle, antal aktier, beslutad utdelning per aktie, utdelningsbelopp (bruttoutdelningen), samt avdragen kupongskatt. Ange samtliga belopp i svenska kronor (SEK).
- Underlag från er bank eller förvaltare som styrker att kupongskatt har innehållits eller betalats för de utdelningar er ansökan avser. Ni ska bifoga underlag för hela betalningskedjan.
- Uppge om ni betalade in kupongskatten i efterhand, t ex efter ett föreläggande från Skatteverket. Om ni har betalat in kupongskatten i efterhand skiljer sig några av villkoren för ansökan om anstånd. Läs mer om detta under När kupongskatten har påförts i efterhand nedan.
- En resultat- och balansräkning för det beskattningsår ansökan avser beräknat enligt svenska regler.
- En beräkning av anståndsutrymmet utifrån de fyra poster som listas under Hur beräknas anståndsutrymmet? ovan.
- Uppge om ni hade fast driftställe i Sverige vid de aktuella utdelningstillfällena, ange det svenska organisationsnumret på det fasta driftstället, samt om aktieinnehavet som er ansökan avser var allokerat till det fasta driftstället.
- Om ni inte var legal ägare till aktierna vid de aktuella utdelningstillfällena, ange vem den legala ägaren var.
- Ansökan ska skrivas under av en behörig firmatecknare.
- Ett intyg om skatterättslig hemvist.
- Fullständiga uppgifter för det bankkonto ni önskar få anståndsbeloppet återbetalt till.
Om ni är föremål för konsoliderad inkomstbeskattning ska även följande underlag finns med:
- En förteckning över er koncernstruktur med TIN-nr på alla bolag i koncernen som är föremål för konsoliderad inkomstbeskattning.
- En resultat- och balansräkning för respektive företag inom konsolideringen. Resultatet ska vara beräknat enligt svenska regler.
- En sammanställning där ni summerat beloppen för posterna 1-4 vid beräkning av anståndsutrymmet i konsolideringen.
Observera att Skatteverket kan komma att begära ytterligare uppgifter av er.
Vad händer när Skatteverket beviljat ett anstånd?
Första gången ni beviljas anstånd med att betala kupongskatt för en viss utdelning återbetalar Skatteverket anståndsbeloppet till det konto ni angett i er ansökan, alternativt ert skattekonto om sådant finns. Detta gäller endast under förutsättning att någon avräkning inte ska ske av annan svensk skatt eller att någon avgift ska betalas till Skatteverket. För att begära förlängning av ett anstånd skickar ni in en ny ansökan till Skatteverket innan anståndstiden löpt ut. När anståndet har löpt ut kommer Skatteverket att förelägga er att betala tillbaka kupongskatten, förutsatt att ni inte lämnat in en ansökan om förlängning av anståndet.
När kupongskatten har påförts i efterhand
Om kupongskatten har påförts i efterhand, till exempel efter ett föreläggande, skiljer sig några av villkoren för ansökan om anstånd enligt nedan. För att dessa villkor ska gälla ska kupongskatten ha påförts efter utgången av det beskattningsår som följer närmast efter det beskattningsår när utdelningstillfället inträffade.
När kupongskatten har påförts i efterhand ska ansökan ha kommit in till Skatteverket senast vid utgången av det beskattningsår då kupongskatt påförts. Om kupongskatt påförts mindre än fyra månader innan beskattningsårets utgång ska ansökan istället ha kommit in senast fyra månader efter påföringen. När kupongskatten har påförts i efterhand kan ni ansöka om anstånd direkt efter inbetalningen.
När kupongskatten har påförts i efterhand gäller anståndet fram till och med fyra månader efter utgången av det beskattningsår då påföringen skedde.
Om kupongskatten har påförts efter utgången av det beskattningsår som följer närmast efter det beskattningsår när utdelningen inträffade ska det även finnas ett anståndsutrymme för det eller de beskattningsår som följer efter det beskattningsår då utdelningen inträffade. Det behöver dock inte i dessa fall finnas ett anståndsutrymme för det beskattningsår när påföringen skedde.
När kupongskatten har påförts i efterhand behöver ni inte skicka med underlag från er bank eller förvaltare som styrker att kupongskatt har innehållits eller betalats för de aktuella utdelningarna.
Utöver detta gäller samma villkor som för övriga ansökningar om anstånd.
Blanketter för anstånd med betalning av kupongskatt
Ansökningsblanketter för anstånd med betalning av kupongskatt kan laddas ned här:
