Du som har ett bostadsuppskov har hittills betalat en årlig skatt, ofta kallad uppskovsränta, på cirka 0,5 procent av uppskovsbeloppet. Skatten tas bort på både nya och gamla bostadsuppskov från och med deklarationen som du lämnar 2022.
Du betalar den årliga skatten på ditt nuvarande bostadsuppskov till och med inkomståret 2020, som du deklarerar 2021. Sedan upphör den.
Skatten tas ut genom en schablonintäkt som Skatteverket fyller i, i din inkomstdeklaration. Schablonintäkten är en kapitalinkomst.
Ditt uppskovsbelopp är 500 000 kronor. Skatten är 0,5 procent. Då kommer du att få betala en skatt på cirka 2 500 kronor varje år till och med inkomståret 2020 som du deklarerar 2021.
500 000 kronor × 0,005 = 2 500 kronor
Schablonintäkten är 1,67 procent av det uppskovsbelopp som du har vid ingången av det inkomstår som du deklarerar för. Skatten på schablonintäkten är 30 procent. Det innebär att skatten att betala blir cirka 0,5 procent av själva uppskovsbeloppet (1,67 procent × 30 procent = cirka 0,5 procent).
Schablonintäkten är förifylld på din inkomstdeklaration (ingår vid punkt 7.1 – Schablonintäkter). Är schablonintäkten inte förifylld räknar du ut den själv som i exemplet nedan och fyller i den vid punkt 7.1. Det här gäller till och med inkomståret 2020, deklarationen 2021.
Du har sålt en villa år 2019 med 500 000 kronor i vinst. Du har fått slutligt uppskov med hela vinsten. Ditt uppskovsbelopp är alltså 500 000 kronor. Schablonintäkten på ditt uppskovsbelopp är 8 350 kronor (1,67 procent av 500 000 kronor). Du betalar 2 505 kronor (30 procent av 8 350 kronor) i årlig skatt för ditt uppskov inkomståret 2020 och redovisar schablonintäkten i deklarationen 2021.
Du betalar inte någon skatt på uppskovsbeloppet det år du deklarerar försäljningen av din bostad och begär uppskov, utan först vid nästföljande deklaration. Det gäller oavsett om uppskovet är slutligt eller preliminärt i denna deklaration.
Eftersom du inte betalar årlig skatt på uppskovsbeloppet det år som du har sålt bostaden, innebär det att du inte betalar någon årlig skatt alls om du har sålt din bostad år 2020 och har deklarerat försäljningen 2021.
Om du ansöker om, och beviljas bostadsuppskov i efterhand, ska du även betala årlig skatt i efterskott. Då betalar du skatt från och med inkomståret efter försäljningen av din gamla bostad till och med inkomståret 2020.
Om du återför (betalar skatt på) hela eller delar av uppskovsbeloppet påverkas inte schablonintäkten i den deklarationen, utan först i nästföljande deklaration. Om du exempelvis har återfört delar av ditt uppskov i deklarationen 2020 påverkas schablonintäkten först i deklarationen 2021. Det beror på att schablonintäkten beräknas på det uppskovsbelopp som du har kvar den 1 januari det inkomstår som du deklarerar för.
Du fick slutligt uppskov med 200 000 kronor vid deklarationen 2010, och du har kvar hela uppskovsbeloppet vid ingången av inkomståret 2019. Du vill deklarera (återföra) en del av ditt uppskovsbelopp, 20 000 kronor, i deklarationen 2020.
Schablonintäkten beräknas på 200 000 kronor i deklarationen 2020, eftersom det återförda beloppet räknas som en inkomst som du har haft under 2019. Vid ingången av inkomståret 2020 har du kvar ett uppskovsbelopp på 180 000 kronor (200 000 kronor minus det återförda beloppet 20 000 kronor). Schablonintäkten beräknas alltså på 180 000 kronor först vid deklarationen 2021.
Om ersättningsbostaden övergår till en ny ägare på grund av arv, testamente eller bodelning överförs uppskovsbeloppet i vissa fall till den nya ägaren. I så fall ska den tidigare ägaren, eller ägarens dödsbo, betala skatt på schablonintäkten vid deklarationen året efter att bostaden övergick till den nya ägaren. Om bostaden exempelvis övergick till en ny ägare 2020 är det den gamla ägaren som betalar skatten vid deklarationen 2021.